Çerez Örnek
canlı destek

Mordoğan Araştırma, Uygulama ve Deneme İstasyonu

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Mordoğan Deneme-Araştırma ve Uygulama İstasyonu, İzmir ili Karaburun İlçesi Mordoğan Köyü iskele mevkiinde 286.986 m2 alanda 1961 yılında kurulmuştur. Bu alanın 7.946 m2’sinde eğitim ve öğretim amaçlı toplantı salonları ve sosyal tesisler yer almaktadır. Ayrıca 13.760 m2 alanda idare binası, danışma binası, işçi lojmanları, eğitim öğretim amaçlı gelen öğrenci, öğretim üyeleri için barınma tesisleri yer almaktadır.

Araştırma ve uygulamaların yürütüldüğü 265.280 m2 alanda yöre ekolojisine uygun zeytin, badem, bağ, sebze ve süs bitkileri üretimi, ıslahı ve çeşit muhafazası konularında çalışmalar yürütülmekte, üreticilere teknik bilgi aktarılmakta, gerektiğinde fide, fidan, soğan gibi üretim materyali sağlanmaktadır. Üretim faaliyetleri sonucu elde edilen ürünler yöre halkına sunulmaktadır. Arazi üzerinde zeytin, badem, çam, servi, erik, şeftali ve kayısı ağaçlarıyla birlikte bir de koleksiyon bağı yer almaktadır. Bağ ve meyve alanında bir gen bankası özelliğindedir. Ayrıca enginar, nergis, sümbül üretimi yapılmaktadır. Yazlık ve kışlık sebze üretimi de gerçekleştirilmektedir. Elde edilen meyve ve sebzeler yöre halkına ve kampus içindeki Ziraat Fakültesi satış yerlerinde İzmir halkına sunulmaktadır. Elde edilen zeytinlerden yörenin en lezzetli ve aromalı zeytin yağları elde edilmekte, istasyonda bulunan zeytin işletme tesisinde salamura zeytin üretilmektedir.

Mordoğan Deneme-Araştırma ve Uygulama İstasyonu; araştırma, eğitim ve uygulama alanı olması yanında her türlü organik ürünün elde edildiği bir doğal yaşam alanı özelliğindedir. Doğası ve denizi ile Ziraat Mühendisi adaylarının ve Ziraat Fakültesi araştırıcılarının eğitim ve öğretim yaparken aynı zamanda huzurla vakit geçirdikleri bir yaşam alanıdır. İstasyonda yaz aylarında Fakülte personeli ve öğrencileri yanında üniversite personeli de konuk edilmekte, tarım ve doğa ile baş başa güzel vakit geçirmekte, üretilen sağlıklı ürünlerin üretim aşamasını izleyebilmekte ve bu ürünleri tüketebilmektedir.

Adres: Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Mordoğan Araştırma, Uygulama ve Deneme İstasyonu

Mordoğan Mah. Fakülte Cad. No:49 Posta Kodu: 35970 Mordoğan-Karaburun/İzmir, TÜRKİYE

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ