Çerez Örnek

Hoşgeldiniz

Prof. Dr. Banu YÜCELSevgili öğrencilerimiz,

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne Hoşgeldiniz.

Türkiye’nin dördüncü, bölgenin ise ilk üniversitesi olarak 1955 yılında kurulan Ege Üniversitesinin aynı yıl eğitime başlayan ilk iki Fakültesi’nden birisi olan Fakültemiz, kuruluşundan bugüne değişen çağın ziraat bilim disiplinindeki gereksinimlerine uygun olarak Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Peyzaj Mimarlığı, Süt Teknolojisi, Tarım Ekonomisi, Tarım Makinaları, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Tarla Bitkileri, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme ve Zootekni bölümleri olmak üzere on bölümle birlikte hizmet vermektedir.

Ziraat Fakültemiz öğrenci odaklı yaklaşım konseptini benimseyen üniversitemizle aynı değerler kapsamında, Tarım ve Tarıma dayalı disiplinlerdeki gelişmenin ana odağının, kaliteli ve nitelikli öğrenci yetiştirmek olduğunu ilke edinmiştir. Güçlü ve deneyimli akademik kadrosu, kaliteli ve güncellemeye sürekli açık olan eğitim planı ile etik değerlerden ödün vermeyen, özgüveni yüksek, takım çalışmasına yatkın, sosyal iletişim becerisi ve sorunları analitik çözme yeteneği gelişmiş, doğal kaynakların korunmasında farkındalık gösteren, değişen teknoloji ve yöntemlere açık ve esnek bakış açısına sahip, hayat boyu öğrenmeyi kendine amaç edinerek ülke tarımının gelişimine yüksek düzeyde katkı sağlayacak donanımlı Ziraat Mühendislerini yetiştirmek fakültemizin temel hedefidir.

Araştırma Üniversiteleri arasında yerini alan ve tam Akreditasyona sahip üniversitemizle eşgüdümlü olarak Fakültemiz de 10 bölümü ile akredite olmuştur. Siz öğrencilerimizi meslekte hedeflerine ulaştırma konusunda, eğitimde kalite değerleri onaylanmış, ülkemizin tüm bölümleri ile akredite olan ilk ve tek Ziraat Fakültesi olarak ağırlamaya hazırdır.

Fakültemiz mesleki eğitimin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleriyle öğrencilerimizin, topluma faydalı bir birey olmasına katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda öğrencilerimize araştırmacılarla birlikte ulusal ve uluslararası ölçekte desteklenen projelerde yer alma imkanı da tanınmaktadır. Son yıllarda uluslararasılaşma faaliyetlerinde ivme kazanan fakültenin Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi ile çift diploma programı bulunmaktadır. Fakültemiz ikili işbirlikleri kapsamında toplam 52 anlaşmayla geniş bir Erasmus+ deneyimi sunmaktadır. Yurtdışındaki ülkelerden pek çok lisansüstü öğrenciyi barındıran fakültemizde, öğrencilerimiz farklı kültürleri de tanıma olanağı bulmaktadırlar. Bununla birlikte üniversitemizin geniş imkânlarıyla sosyal aktiviteler için bir çok tesis ve öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Fakültemiz bünyesinde ise Tarım Topluluğu ve Spor Topluluğu adı altında iki ayrı öğrenci topluluğumuz mevcuttur. Öğrencilerimiz derslerden kalan boş zamanlarında bu topluluklar içinde severek yapacakları ve sosyal yönlerini geliştirebilecekleri alt çalışma gruplarına katılabilmektedirler.

Hayatınızın en önemli dönemi olan üniversite günlerinizi en iyi şekilde geçirmenizi temenni ediyor, başarılar diliyorum.

Prof. Dr. Banu YÜCEL
Dekan

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ