Çerez Örnek

Prof. Dr. Banu YÜCEL

DEKAN

Prof. Dr. Banu YÜCEL
Tel : (232) 311 26 01 - (232) 388 18 60
E-posta : banu.yucel@ege.edu.tr

HAKKINDA

İzmir’de doğmuş, Lisans öğrenimini 1991 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü’nde tamamlamış, 1991 ve 1993 yılları arasında yabancı kökenli bir tarım şirketinde yarı zamanlı “Ziraat Mühendisi” olarak çalıştıktan sonra, 1993 yılında mezun olduğu bölüme “Araştırma Görevlisi” olarak atanarak, akademik yaşamına başlamıştır. Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Yüksek Lisans öğrenimini 1995, Doktora öğrenimini 1999 yılında tamamlamış, 2002 yılında “Yardımcı Doçent”, 2006 yılında “Üniversite Doçenti” ve 2013 yılında “Profesör” unvanlarını almıştır.

TÜBİTAK tarafından dokuz kez ve EBİLTEM tarafından iki kez “Ulusal Bilim Teşvik Ödülü” almış, arıcılık konusunda üreticilere çeşitli kurslar vermiş, çok sayıda ulusal ve uluslararası konferanslara katılmış, yüksek lisans ve doktora tez yöneticiliğinin yanı sıra çeşitli ulusal ve uluslararası bilimsel dergilerde hakemlik ve editörlük yapmış, Lisansüstü, Doçentlik ve Profesörlük jürilerinde görev almış, yurt dışında dersler vermiştir. Ulusal ve Uluslararası destekli çeşitli projelerde yürütücü ve araştırıcı olarak çalışmış, uluslararası bir FAO projesi yürütmüştür. 2014 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile ortak yürütülen “Kırsal Kalkınma Projesi” kapsamında İzmir yöresinde her ilçede, özellikle kadın üreticilere arıcılık ve arı ürünleri üretimi dersi vererek, kadınların meslek sahibi olmaları ve sürdürülebilir arıcılık faaliyetlerinin yaygınlaşması konusunda dört yıllık bir projeyi yürütmüş ve başarı ile tamamlamıştır. Türkiye’de ilk kez “Gezici Arı Eğitim Aracı”nın bu proje kapsamında geliştirilmesi ile “Faydalı Model” belgesi alan çalışma grubunda yer almıştır. 2015 yılında “Ulusal Bal Tanıtım Derneği” tarafından bal ve arı ürünleri sektöründeki bilimsel çalışmaları nedeniyle “Altın Arı” ödülüne, 2021 yılı Mayıs ayında Uluslararası Apiterapi Federasyonu (International Federation of Apitherapy, IFA), Latin Amerika Apiterapi Federasyonu (Federacion Latinoamericana de Apiterapia, FELAPI), International Propolis Research Group (IPRG), Apitherapy Association ve Global Bee Medicine tarafından, yayınlamış olduğu “Arı Ürünleri ve Sağlık (Apiterapi)” kitabıyla “International Apitherapy Book Award” ödülüne layık görülmüştür. Halen Tarım ve Orman Bakanlığı Bal İhtisas Alt Komisyonu Üyesi, TSE Ayna Komisyonu MTC Arı Ürünleri Grubu Üyesi, Ulusal Apiterapi Derneği Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi, Hacettepe Üniversitesi Arı ve Arı Ürünleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (HARÜM) Danışma Kurulu Üyesi, APIMONDIA Uluslararası Arıcılar Birliği Federasyonu Apiterapi Bilimsel Komisyon Üyesi (International Beekeepers Federation of Apimondia, Apitherapy Scientific Committe), Uluslararası Standardizasyon Organizasyonu Arı Ürünleri Alt Grubunda (ISO, International Organization for Standardization- Bee Products) üye olarak görev yapmaktadır. “Ziraat Fakülteleri Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği”nde (ZİDEK) “Program Değerlendiricisi” ve Ege Zootekni Derneği Yönetim Kurulu Üyesidir. Arı ürünleri konusunda geliştirdiği başarılı ürünlerden birisi ile Türk Standartları Enstitüsü’ne patent başvurusunda bulunmuştur.

Yücel, 2014-2017 yılları arasında “Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Başkan Yardımcısı”, 2017-2021 yılları arasında “Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Başkanı”, 2018-2022 yılları arasında “Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcılığı” görevlerini sürdürmüştür. 31 Ocak 2022’de “Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı”, 27 Ocak 2023’de “Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı” olarak atanmıştır. Arı Yetiştirme ve Islahı, Organik Arıcılık, Sürdürülebilir Arıcılık, Arı Ürünleri ve Apiterapi konusundaki bilimsel çalışmalarını sürdürmekte ve iyi derecede İngilizce bilmektedir.

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ