canlı destek

EÜ ZİRAAT FAKÜLTESİ YEMEKHANESİ TADİLATI KAPSAMINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR

EÜ ZİRAAT FAKÜLTESİ YEMEKHANESİ TADİLATI KAPSAMINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR

         15 Haziran - 15 Ağustos 2017 tarihleri arasında 2 aylık bir süre içinde tadilat nedeniyle kapalı olan Fakültemiz yemekhanesinde önemli iyileştirmelere gidilmiştir. Bu kapsamda, yemekhanemiz mutfağı neredeyse tamamen yenilenerek Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın şartlarına göre hijyen ve iş güvenliği açısından daha elverişli hale getirilmiştir. Mutfak zemini kaydırmaz ve antibakteriyel taşlarla yenilenirken, mutfak iç duvarları ise yeni fayanslarla döşenmiştir. Mutfak içerisine gıdaların ( et, sebze, süt ürünleri, vb. ) daha iyi koşullarda korunması için eski olan yetersiz kapasiteli ekonomik ömrünü tamamlamış buzdolabı yerine 300X150X210 ölçülerinde paslanmaz kromdan iki kapılı soğuk hava deposu alınmıştır. Yemekhane mutfağında yapılan önemli iyileştirmelerden birisi de doğalgaz sistemine geçilmiş olmasıdır. Böylelikle bugüne kadar tüpgaz ile büyük maliyetlere katlanılarak yapılan yemek yapma faaliyetleri bundan sonraki süreçte çok daha düşük bir maliyette ve daha güvenli bir şekilde doğalgaz ile gerçekleştirilecektir. Doğalgaz sistemine geçilmiş olunması ile beraber doğalgaz ile uyumlu çalışan mutfak ocaklarına ihtiyaç duyulmuştur. Bu ihtiyaçtan hareketle yemekhanemiz mutfağına birisi büyük olmak üzere doğalgaza uyumlu iki adet ocak satın alınmıştır. Eski ocaklar ise Menemen'de bulunan Fakültemize ait Araştırma, Uygulama ve Üretim Çiftliği’nin yemekhanesinde kullanılmak üzere gönderilmiştir.

         Yemekhanemiz mutfağında yapılan yeniliklerden birisi de yemek malzemelerinin hazırlandığı tezgahın yenilenmesi olmuştur. Tezgahın üstü bakteri barındırmayan ve kolay temizlenebilen granit taşla kaplanmış olup, tezgah mobil nitelikte ve iş güvenliğine uygun olarak yapılmıştır.

         Mutfağımızdaki yeniliklerden bir diğeri de elektrikle çalışan sıcak su şofbeninin yerine doğalgaz sisteminin gelmesine bağlı olarak doğalgaz uyumlu yeni bir şofbenin temin edilmesidir. Ayrıca, mutfağımıza doğalgaz yönetmeliğine uygun olarak özel tavan lambaları monte edilmiştir. Bunun yanında, mutfağımızdaki mevcut servis tezgahları daha hijyenik ve temiz bir bir hale getirilmesi amacıyla piyasadan temin edilen özel organik temizleyici sıvılarla temizlenmiş ve kullanıma hazır hale getirilmiştir. Yemekhane mutfağımızın servis yapılan pencereleri de büyütülerek mutfak içinin herkes tarafından görünebilir hale getirilmesi yapılan bir diğer çalışma olup, böylelikle mutfak için şeffaflık da sağlanmıştır.

         Tadilat süresince yapılan iyileştirme ve yenilikler sadece mutfakla sınırlı kalmamıştır. Bu kapsamda, yemekhane depoları da iyileştirilmiştir. Bazı depoların zeminleri yeni zemin taşları ile döşenmiş ve yeni raflar yaptırılmıştır. Yapılan yeniliklerden birisi de yemekhane salonumuzda olmuştur. Salonumuz özel malzemeden yapılan ve rahat kullanılabilen yeni masa ve sandalyelerle daha iyi bir görünüme kavuşturulmuş, bunun yanında yemekhanenin orta bölümüne kullanımı kolay olan yeni bir raf yaptırılmıştır. Raf bölümünün yanına ise herkesin kolayca ulaşabileceği yeni bir krom su sebili monte edilmiştir. Bunlara ek olarak mutfak ve depolarda dahil olmak üzere tüm yemekhane boyanmış, salon tavanı tadilat ile daha güvenli hale getirilmiş ve tavanlara özel led kare lambalar monte edilmiştir. Eski masa ve sandalyeler Menemen Araştırma, Uygulama ve Üretim Çiftliği yemekhanesinde kullanılmak üzere gönderilmiştir.

         İki ay kadar bir süre zarfında Fakültemiz yemekhanesi yapılan yenilikler ve iyileştirmelerle Fakülte personelimize ve misafirlerimize daha hijyenik ve konforlu hale getirilmiştir. Fakültemize hayırlı olmasını diler, emeği geçen herkese ve özellikle de Yemekhaneler ve Kafeteryalar Komisyonu Başkanı Fakültemiz öğretim üyelerinden Doç. Dr. Hakan ADANACIOĞLU’na teşekkür ederiz.

Prof. Dr. Banu YÜCEL

EÜ Ziraat Fakültesi Dekan

 

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ