zf001-tarim-makinalari-001

Tarihçe

           Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü’nün temelini 1958 yılında Prof. Dr. Emin MUTAF tarafından kurulan “Ziraat Alet ve Makinaları Kürsüsü” oluşturmuştur. Ancak o yıllarda yürürlükte olan 4936 sayılı Üniversiteler Kanunu’na göre doçentler kürsü başkanı olamadıkları için 20 Mayıs 1958 tarihli Senato Kararı ile bu kürsünün başkanlığına Prof. Dr. Osman TOSUN atanmıştır. İlk ana bina karşısında ve demiryolunun öbür tarafında Çamlık denilen yerde oluklu çinkodan yarım silindir biçiminde yapılmış bir barakada hizmete açılan ve daha sonra bugün Türk Musikisi Konservatuvarı tarafından kullanılan geçici binaya taşınan bu kürsü, 1750 sayılı Üniversiteler Kanununun 20.06.1973 tarihinde yürürlüğe girmesinden sonra Senato’nun 04.03.1975 tarihli kararı ile “Ziraat Makinaları Bölümü” adını alarak gelişimini sürdürmüştür. Bölüm, 1972 yılında A Bloku’na şimdiki yerine taşınmıştır. 20 Şubat 1982’de “Üniversitelerde Akademik Teşkilat Yönetmeliği”nin yürürlüğe girmesinden sonra bölüm " Tarım Makinaları Bölümü" adını almıştır. Bölümümüzün "Tarım Makinaları Bölümü" olarak kullanılmakta olan adı, Yükseköğretim Yürütme Kurulu'nun 06.05.2014 tarihli toplantısında 2547 Sayılı Kanunun 2880 Sayılı Kanunla değişik 7/d-2 maddesi uyarınca, "Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü" olarak değiştirilmiştir.

  

EÜ Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümünde Kuruluşundan İtibaren

Yönetici Olarak Görev Alan Öğretim Üyeleri

Prof. Dr. Osman TOSUN 

Kürsü Başkanı, 20.05.1958 – 02.08.1958
 

Prof. Dr. Mustafa ULUÖZ

Kürsü Başkanı, 01.08.1958 – 01.06.1959
   
 

Prof. Dr. Emin Mutaf

Kürsü ve Bölüm Başkanı 

01.06.1959 – 30.06.1982
 
     

Prof. Dr. Erdoğan UZ

30. 06.1982 – 27.09.1988

Prof. Dr. Numan SUNGUR

27.09.1988 – 08.11.1993

Prof. Dr. İsmet ÖNAL

08.11.1993 – 01.07.1999

Prof. Dr. Abdulkadir YAĞCIOĞLU

02.07.1999 – 10.07.2001
       
 

Prof. Dr. Ediz ULUSOY

16.07.2001 – 20.07.2009

Prof. Dr. Adnan DEĞİRMENCİOĞLU

27.07.2009 – 25.01.2011

Prof. Dr. Erdem AYKAS

28.01.2011 –  Devam ediyor
 

 

 

Bölümümüze Emeği Geçen Hocalarımız ve Görev Süreleri

     

 

em

 
  Prof. Dr. Emin MUTAF  
  03.06.1958 - 01.07.1982  
     

ns

eu

gk

ayg

Prof. Dr. Numan SUNGUR Prof. Dr. Erdoğan UZ Prof. Dr. Galip KEÇECİOĞLU Prof. Dr. Abdulkadir YAĞCIOĞLU
01.07.1958 - 16.05.2001 31.07.1964 - 08.01.2002 07.11.1958 - 23.01.2003 31.05.1972 - 02.07.2008
       

ue

eul

ru

io

Prof. Dr. H. Ünal EVCİM Prof. Dr. Ediz ULUSOY Prof. Dr. Rauf UÇUCU Prof. Dr. İsmet ÖNAL
30.05.1970 - 04.06.2010 31.07.1967 - 04.01.2011 09.06.1969 - 21.02.2011 29.08.1966 - 10.01.2012
       
                       
            Prof. Dr. Müjdat TOZAN      
              26.05.1978 - 18.02.2016